Współczesnym jedwabnym szlakiem – zakupy w Azji

Autor: Angelina Sielewicz

Data publikacji: 09.08.2011 15:28

Liczba odwiedzin: 116080

Tagi: azja, tajlandia, singapur, chiny, bangkok, zakupy

Jedwab to pierwszy rzeczownik, który przychodzi mi do głowy, gdy myślę o Azji. I moja podróż w te strony z pewnością skończyłaby się kupieniem ręcznie malowanego jedwabnego kimona, qipao albo sari. Dawniej właśnie m.in. jedwab trafiał handlowym szlakiem do Europy i na Bliski Wschód. Współczesny jedwabny szlak przybiera jednak zupełnie inne oblicze.

Elektroniczny pępek

Ośmiokondygnacyjny Sim Lim Square w Singapurze, nazywany pępkiem elektroniki, to centrum handlowe o powierzchni 36 000 metrów kwadratowych. Czyste miasto-państwo światowej finansjery przyciąga turystów z całego świata związanych z branżą IT i niewyobrażających sobie życia bez laptopów, plazm, słuchawek, aparatów, telefonów, iPodów i innych (nie)zbędnych zdobyczy cywilizacji. Na turystów czeka tu wiele haczyków, wskazane jest targowanie, więc lepiej udawać rozważającego zakup niż gotowego go dokonać. Podobno najuczciwsi sprzedawcy zajmują najwyższe piętra, więc stamtąd warto zacząć wycieczkę. Okazje cenowe nie są aż wcale tak wielkie, jak mogłoby się wydawać, ale mimo to, warto tu przyjść, choć podobno miejsce wciąga bardziej niż bagno. Pozostaje tylko podziwiać tych, którzy nie gubią się w natłoku banerów z reklamami i nie dostają przy tym oczopląsu.

Zakupy pod ziemią

Nadal znajdujemy się w Singapurze. City Link Mall to pierwsze centrum handlowe, które w całości znajduje się pod ziemią. Zostało wybudowane w 2000 roku. Może wydawać się to niepotrzebnie kosztownym kaprysem, ale powierzchnia Singapuru jest silnie ograniczona wodami morskimi, stąd pomysł wkopania się w ziemię nie wydaje się wcale taki bezsensowny. Na 7 piętrach znajduje się 50 sklepów na powierzchni prawie 6000 metrów kwadratowych.

Można tu znaleźć wszystko, co spotyka się zwykle w centrach handlowych: akcesoria do domu, biżuterię, ubrania, książki, muzykę, kawiarnie i restauracje. Jeżeli chodzi o mnie, zdecydowana większość marek, które możemy tam spotkać, niewiele mi mówi, ale sądząc po wyjątkowości miejsca, nie powinniśmy się rozczarować – można tu nabyć kolorowe, awangardowe ciuchy rodem z Londynu i innych europejskich stolic. Podobno sztuczne oświetlenie potrafi razić oczy, a i nie jest to miejsce polecane dla osób cierpiących na klaustrofobię.

Z największych centrów Azji

Mah Boon Krong to jedno z największych centrów handlowych w Bangkoku i w Azji w ogóle. Turyści lubią tu wpadać zmęczeni miejskim upałem. Wnikliwe przemierzenie centrum może zająć nawet 2 dni. Fani zakupów znajdą tu ponad 2500 sklepów na 8 kondygnacjach z ubraniami, elektroniką, biżuterią itp. Dostępne są tu amerykańskie marki w atrakcyjnych cenach: American Eagle, Gap, Banana Republic, Abercrombie. Targowanie? Warto próbować. Łatwo jest się pogubić, a i trzeba uważać na swoje rzeczy, bo jest tu zawsze tłoczno. Uwaga na podróbki! Na miejscu turyści mogą wyrobić specjalną kartę, która upoważnia do zniżki od 5 do 30% na terenie całego centrum. Dla zmęczonych chodzeniem stóp polecam punkty z masażem, które znajdują się na każdym piętrze.

Wodny targ

Damnoen Sadzak to pływający targ w Tajlandii, znajduje się około 100 kilometrów od Bangkoku. Aby zagłębić się w ten wyjątkowy świat, wystarczy tylko wsiąść na łódkę, którą niczym wenecki gondolier prowadzi przez wody kanału poczciwy Taj. Na targu można kupić głównie płody rolne, ale i lokalne pamiątki: wyroby rzemieślnicze, ale także i ubrania. Warto się targować, choć ceny i tak nie należą do wysokich. Cały asortyment sprzedawany jest na straganach albo na łódkach, które są albo zakotwiczone, albo swobodnie pływają między innymi łodziami. W wąskich kanałach niełatwo jest się minąć. Na łódkach sprzedaje się też różne lokalne specjały. Podobno najciekawiej jest rano, kiedy wielu Tajów zaopatruje się w pożywienie. Niestety w dobie asfaltowych dróg miejsca tego typu naturalnie wymierają i obecnie żyją głównie dzięki turystom.

Targi kantońskie

Największe chińskie targi odbywające się w Guangzhou od przeszło 50 lat (dwa razy do roku, wiosną i jesienią) przyciągają ponad 20 000 wystawców i ponad dziesięciokrotnie więcej zwiedzających. Ich oficjalna nazwa brzmi Chińskie Targi Importu i Eksportu. Przybywają tu ludzie z całej kuli ziemskiej, aby rozeznać się w tym, co ta największa fabryka świata ma do zaoferowania. Tegoroczne targi, tak jak zwykle, podzielone są na trzy etapy. W dużym uproszczeniu: na pierwszym etapie można obejrzeć sprzęt AGD, materiały budowlane, pojazdy, w kolejnym tygodniu wyposażenie wnętrz, zabawki, trzeci etap to odzież, przedmioty związane ze sportem itp., itd.

Bezpośrednie kupowanie na targach należy do relatywnie drogich atrakcji, bowiem opłaty za wzięcie w nich udziału nie są niskie. Ciekawostka: zachodni właściciele prestiżowych marek kupują tutaj całe kolekcje, następnie sygnują je nazwiskiem powszechnie znanym w świecie modowym. Nie powinno więc dziwić, że pewne modele ubrań kupimy wcześniej w Chinach jako „no name”, a potem dopiero w butiku znanego projektanta…

Źródło: Współczesnym jedwabnym szlakiem – zakupy w Azji, z serwisu Portal podróżniczy

Komentarze (90)

 • 21.10.14, 01:56

  Komentarz usunięty

 • 19.10.14, 16:54

  Komentarz usunięty

 • 17.10.14, 13:51

  Komentarz usunięty

 • 16.10.14, 03:51

  Komentarz usunięty

 • 12.10.14, 17:40

  Komentarz usunięty

 • 18.09.14, 17:42

  Komentarz usunięty

 • 18.09.14, 17:42

  Komentarz usunięty

 • 18.09.14, 17:42

  Komentarz usunięty

 • 18.09.14, 17:42

  Komentarz usunięty

 • 18.09.14, 17:42

  Komentarz usunięty

 • 18.09.14, 02:11

  Komentarz usunięty

 • 17.09.14, 23:28

  Komentarz usunięty

 • 14.09.14, 22:42

  Komentarz usunięty

 • 05.09.14, 07:35

  Komentarz usunięty

 • 03.09.14, 10:02

  Komentarz usunięty

 • 28.08.14, 23:41

  Komentarz usunięty

 • 27.08.14, 20:02

  Komentarz usunięty

 • 25.08.14, 14:44

  Komentarz usunięty

 • 09.08.14, 03:27

  Komentarz usunięty

 • 02.08.14, 12:30

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Etraveler.pl

Etraveler.pl, czyli serwis podróżniczy, gdzie podróże i świadoma turystyka promowane są na wszelkie możliwe sposoby, gdzie można poczytać relacje z wypraw tych dalekich i bliskich, gdzie artykuły o podróżach piszą osoby zafascynowane danym regionem czy krajem. Zatem jeśli planujesz wyjazd, potrzebujesz informacji praktycznych, chcesz dowiedzieć się więcej o kraju, do którego się wybierasz, w Etraveler.pl znajdziesz pełne kompendium podróżniczej wiedzy o Twoim miejscu. Prezentujemy także sposoby na aktywne spędzanie czasu, podsuwamy inspirujące pomysły, dzięki którym Twoje podróże będą jeszcze ciekawsze, tworzymy cykle artykułów, w których entuzjaści turystyki rowerowej, autostopowej, wodnej, podwodnej, enoturystyki etc. znajdą interesujące ich treści. Ponadto wywiady z podróżnikami, prezentacja inspirujących wypraw, zapowiedzi ciekawych imprez podróżniczych z całego świata, reportaże, fotogalerie…

Wszystkie treści publikowane w serwisie są tworzone przez osoby skupione w redakcji Etraveler.pl. Każdy z autorów bierze odpowiedzialność za swoje teksty, za ich rzetelność i wiarygodność. Poza tym w większości artykuły i relacje powstają na podstawie doświadczenia podróżniczego autorów. To dlatego mają one dużą wartość informacyjną i mogą stać ważnym źródłem informacji dla osób wyjeżdżających za granicę.

Serwis Etraveler.pl udostępnia nowoczesne narzędzia, dzięki którym każdy pasjonat podróży i pisania o nich, może założyć swój profil, samodzielnie dodawać i edytować treści, tworzyć fotogalerie, komentować artykuły i relacje innych użytkowników, brać udział w konkursach, uzupełniać informacje praktyczne. Krótko mówiąc: wystarczy rejestracja, zalogowanie się i założenie prywatnego profilu, by mieć możliwość aktywnego współtworzenia serwisu podróżniczego! Dziennikarstwo obywatelskie o tematyce podróżniczej? Dołącz do nas, żeby wziąć udział w nowatorskim projekcie, rozwinąć podróżniczą pasję w gronie osób o podobnych zainteresowaniach, mieć możliwość szlifowania pióra i doskonalenia umiejętności redaktorskich.

Jeśli zgadzasz się z mottem: „Be a traveler, not a tourist”, napisz do nas. Jeśli się z nim nie zgadzasz, również do nas napisz. Ale uwaga! Zmieniamy punkt widzenia

Global Airline Services Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Adres rejestrowy - siedziba Zarządu:

Global Airline Services Sp. z o.o.
Ul. Narwik 10/6
01-471 Warszawa
NIP: 522-285-79-79
REGON: 141039027

Biuro sprzedaży bezpośredniej:


WARSZAWA - OKĘCIE

Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina
ul. Żwirki i Wigury 1
00-906 Warszawa
Terminal 2, Hala Odlotów, Strefa C
czynne codziennie: PN-PT 8-19, SO-ND 9-19

TEL: +48 (22) 487 55 50
TEL: +48 (22) 487 55 85

mail: info@globalairlineservices.pl
mail: info@latajsamolotem.pl
mail: info@etraveler.pl


Strony www:
www.globalairlineservices.pl
www.etraveler.pl
www.latajsamolotem.pl

Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000285636

Firma jest akredytowanym agentem IATA pod numerem 63204654, Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Lotniczego będącego największą i najbardziej uznaną organizacją skupiającą przewoźników lotniczych. Akredytacja IATA to gwarancja najwyższego bezpieczeństwa dokonywanych transakcji oraz jakości obsługi.

Przeczytaj inne artykuły na naszym portalu podróżniczym etraveler.pl:

logo, etraveler.pl

Znajdź nasz portal podróżniczy etraveler.pl na Facebooku!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wybrane publikacje z etraveler.pl:

Global Airline Services Sp. z o.o. specjalizuje się w fachowej obsłudze naziemnej linii lotniczych. Skupiamy się na reprezentacji naszych partnerów z branży lotniczej na lotniskach w Polsce, świadczeniu usług sprzedażowych i posprzedażowych takich jak zmiany rezerwacji lotu, przepisywanie czy zmiany biletów lotniczych, obsługa biletowa pasażerów opóźnionych czy odwołanych rejsów, wystawianie nadbagaży i innych specjalnych dokumentów. Ponadto firma oferuje nadzór operacyjny rejsów przylotowych i odlotowych, nadzór nad agentem handlingowym i innymi służbami zaangażowanymi w obsługę samolotu naszego partnera. Dodatkowo świadczymy usługi administracyjne i statystyczne dla linii lotniczych. Dzięki szerokim kontaktom w branży lotniczej firma poszerzyła działalność o pośrednictwo w czarterowaniu samolotów. Oferta skierowana jest zarówno do niewielkich grup pasażerów podróżujących służbowo i potrzebujących niewielkiego samolotu jak i do kilkusetosobowych zorganizowanych grup potrzebujących specjalnie dla nich przygotowanych samolotów w celu odbycia przelotu firmowego, turystycznego czy pielgrzymkowego kilkoma dużymi samolotami pasażerskimi. Global Airline Services Sp. z o.o. zajmuje się również profesjonalną obsługą wyjazdów służbowych dla klientów korporacyjnych. Nasze innowacyjne rozwiązania dla firm, najlepszy personel oraz biura na największych lotniskach w Polsce pozwalają oferować pełną obsługę wyjazdu, od biletu lotniczego przez szybką odprawę na lotnisku po hotel i samochód w dowolnym regionie świata, zapewniając przy tym najwyższą jakość obsługi klientom korporacyjnym. Firma, oprócz oferty skierowanej do linii lotniczych i klientów biznesowych, zajmuje się wdrażaniem najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych narzędzi do sprzedaży produktów turystycznych online. Global Airline Services Sp. z o.o. jest właścicielem między innymi portali internetowych etraveler.pl, latajsamolotem.pl i oczamipodroznika.pl oferujących rezerwację i sprzedaż takich produktów jak bilety lotnicze, ubezpieczenia turystyczne, rezerwację hoteli i apartamentów na całym świecie czy wynajem samochodów. Dzięki najnowocześniejszym wyszukiwarkom zainstalowanym na platformach internetowych etraveler.pl czy latajsamolotem.pl uzyskujemy pewność rezerwacji najlepiej dopasowanej oferty do potrzeb konkretnego odbiorcy w momencie przeprowadzania wyszukiwania. Wyszukiwarka biletów lotniczych daje możliwość znalezienia najtańszych lotów zarówno na tradycyjne jak i tanie linie lotnicze tak zwane linie z grupy low cost. Oferta hoteli i samochodów również jest zróżnicowana cenowo, dzięki czemu wszyscy użytkownicy odnajdą odpowiedni produkt dla siebie.

© Copyright 2009–2022 by Global Airline Services Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone – All rights reserved

Powered by Webspiro.